René Czudek |
![]() |
![]() |
![]() |
Mezinárodní organizace pro výživu a zemědělství (Food and Agriculture Organization-FAO) vznikla v roce 1945 jako specializovaná agence Organizace spojených národů. Jednou s důležitých oblastí jejího působení je rovněž lesnictví, podílející se na plnění globálních cílů organizace vzhledem k zajištění sociálně-ekonomického rozvoje členských zemí a boji s hladem a chudobou.
Lesnické aktivity FAO prošly během uplynulých let rozsáhlým vývojem a neustále se přizpůsobují měnícím se podmínkám tak, aby co nejlépe odpovídaly požadavkům členských zemí. Ke splnění tohoto cíle byl na Výboru pro lesy v březnu 1999 představen členským zemím strategický plán pro lesnictví na období 2000-2015, který umožňuje lepší propojení lesnického programu FAO s jeho mandátem v rámci celkového strategického rámce pro FAO, který byl schválen 30. konferenci FAO v listopadu 1999. Strategický plán pro lesnictví jasně definuje misi FAO v této oblasti, hlavní cíle a strategie k jejich dosažení. Stanovuje podrobnější střednědobé cíle a určuje současné prioritní aktivity. Jedná se o účinný nástroj plánování a představení vize do budoucnosti, týkající se role FAO ve světovém lesnictví a požadovaného budoucího stavu světových lesů.
Keywords: FAO, lesnictví, strategický plán.
Lesnictví je důležitou části mandátu Mezinárodní organizace pro výživu a zemědělství (Food and Agriculture Organization of the United Nations-FAO) od jejího založení v roce 1945. Významně se podílí na plnění globálních cílů organizace, a to zejména ve vztahu k ekonomickému a sociálnímu rozvoji členských zemí, stabilizaci životního prostředí, jeho ochraně a zlepšení a trvalé udržitelnému hospodaření s přírodními zdroji. Lesnictví tak napomáhá plnění mise FAO, kterou je vytvoření “potravinově zajistěného světa pro současné i budoucí generace” a pomoc členským zemím v boji s chudobou a potravinovým nedostatkem, podpora formulace vhodné politiky a regulace v zemědělství, rybářství a lesnictví, jakož i generování vědomostí o výživě zemědělství, rybářství a lesnictví a jejich následná distribuce.
V minulých desetiletích se FAO díky svému rozsáhlému terénnímu programu významně zasloužilo o technický rozvoj a spolupráci mezi členskými zeměmi v různých oblastech světového lesnictví. Rovněž i někteří čeští lesníci se podíleli na několika terénních projektech FAO a pozvedli tak prestiž české lesnické školy ve světě.
V posledních letech však došlo k omezení terénního programu FAO, především v důsledku snižování finančních zdrojů poskytovaných FAO v rámci Programu Spojených národů pro rozvoj (UNDP). V důsledku měnících se podmínek se FAO začalo více orientovat na plnění a rozvoj normativního programu, s cílem co nejefektivnějšího plnění požadavků členských zemí.
Ke splnění tohoto cíle byl na výboru pro lesy v březnu 1999 představen členským zemím strategický plán pro lesnictví na období 2000-2015. Strategický plán umožňuje lepší propojení lesnického programu FAO s jeho mandátem v rámci celkového strategického rámce pro FAO, který byl schválen 30. konferenci FAO v listopadu 1999. Udává hlavní směry pro detailnější plánování v jednotlivých odborech v rámci dvouletého pracovního plánu a rozpočtu. Nejedná se však o statický dokument, strategický plán je průběžně rozvíjen a adaptován v souladu s novými měnícími se poznatky.
FAO strategický plán pro lesnictví definuje jako misi lesnického odboru zlepšení životních podmínek obyvatel planety pomocí podpory poskytované členským zemím v jejich snaze o trvale udržitelné hospodaření se stromy a lesy světa.
Hlavními cíli je:
Maximalizovat přínos stromů a lesů na trvale udržitelném využíváni půdy, zajištění potravinové bezpečnosti a sociálně-ekonomického rozvoje na národní, regionální a globalní úrovni
Zajistit trvale udržitelné hospodaření s lesnimi ekosystémy, zlepšení využití stromů, lesů a jejich genetických zdrojů
Zlepšit celosvětový přístup ke spolehlivým a aktualizovaným informacím v oblasti lesnictví
K dosažení těchto cílů byla definována tato strategie:
Pokračovat v plnění mandátni role FAO účinně a efektivně.
Při svém vzniku v roce 1945 bylo ustanoveno, že FAO bude sloužit jako neutrální fórum pro politický a technický dialog; jako zdroj globálních informací; a jako poskytovatel politických doporučení a technické asistence. Tato práce je i nadále jedním z hlavních prostředků ke splnění lesnické mise FAO.
Vytyčit jasné priority.
FAO se snaží o udržení svého širokého programu v lesnictví tak, aby mohlo reagovat na širokou škálu požadavků členských zemí a přizpůsobit se novým potřebám a požadavkům které průběžně vznikají. Nicméně se Lesnický odbor FAO snaží zameřit se především na aktivity, které by odpovídaly požadavkům správních orgánů či mezinárodních konvencí.
Vytvářet partnerství a spolupráci.
Žádná organizace nemůže sama zajistit zdroje a technické dovednosti potřebné k adekvátnímu řešení globálních lesnických problémů, proto se FAO snaží o navázáni co nejširší spolupráce s vládami členských zemí, universitami, výzkumnými ústavy, jinými mezinárodními organizacemi, nevládními organizacemi, ale rovněž se soukromým sektorem, včetně průmyslu.
Strategický plán pak následně určuje tyto střednědobé cíle a programy:
1. Posílení systému sběru a správy dat v oblasti lesních zdrojů
FAO má mandát „...shromažďovat, analyzovat, interpretovat a šířit informace týkající se výživy a zemědělstvi” (Základní listiny FAO, Članek I).
Aktivity v oblasti lesnické statistiky a informací budou dále rozvíjet:
Harmonizaci definicí a společných výrazů;
Sběr dat týkajících se produkce a obchodu v oblasti lesních produktů
Šetření v oblasti lesních zdrojů – zahrnující informace o přirozených a uměle založených lesích, ekologických zónách, biomase, nedřevních produktech a ostatních oblastech lesnictví.
Webové stránky lesnického odboru FAO které již nyní obsahují rozsáhle informace v oblasti lesnictví v několika světových jazycích budou dale doplňovány a vylepšovány.
2. Posílení národní lesnické politiky členských zemí
FAO bude pokračovat v koordinaci akcí vedoucích usnadňování formulace, zavádění a monitorování národních lesnických programů.
3. Posílení technických dovedností v oblasti ochrany lesních zdrojů a rozvoje lesních produktů a jejich použití
Tento cíl pokrývá technické aspekty týkajících se nejvhodnějších postupů k dosažení trvale udržitelného hospodaření s lesními zdroji.
Nejvhodnější opatření vedoucí k ochraně a hospodaření s lesními genetickými zdroji, zvěří a lesními ekosystémy budou ověřovány pro všechny typy lesů.
4. Zlepšení zdravotního stavu lesů
FAO bude pokračovat v pomoci členským zemím v oblastech ochrany lesů proti škůdcům a jiným přirodním kalamitám (včetně lesních požárů, znečistění ovzduší a klimatických změn ovlivňujících lesy).
5. Posílení institucionálních, legislativních a finančních rámců v lesnickém sektoru členských zemí
6. Podpora regionálního a mezinárodního dialogu a spolupráce v oblasti lesnické politiky a řešení technických problémů
7. Podpora spolupráce s ostatními subjekty v oblasti lesnictví
8. Přispění ke zlepšení sociální a ekonomické rovnováhy a životních podmínek obyvatel členských zemí podporou participativních metod a trvale udržitelného rozvoje lesů zejména v marginalizovaných oblastech
Podporou participativních metod se snaži FAO umožnit místnímu obyvatelstvu se významněji zapojit do lesnického plánováni a získat tak adekvátní výhody z účasti na hospodaření.
Jako současné prioritní aktivity jsou strategickým plánem určeny aktivity v těchto oblastech:
1. Globalní lesnická statistika a informace
Vývoj lesnického informačního systému
Globální šetření lesních zdrojů
Výhledové studie pro lesnický sektor
2. Technologie a metody pro ochranu a trvalé udržitelné využívání lesů
Technická podpora trvale udržitelného hospodaření s lesy a zvěří, zahrnující vývoj a harmonizaci kriterií a indikátoru pro trvale udržitelné hospodaření v lesích
Podpora zalesňování, predevším v oblastech s malou rozlohou lesů
Podpora přijetí zásad šetrného provádění těžby a využíváni lesních zdrojů
Propagace nedřevních lesních zdrojů, zahrnující hospodařeni s nimi, využití a marketing
3. Politické a institucionální posílení
Podpora národních lesnických programů, především pak rozvoje kapacit na jejich přípravu a realizaci
Program společenského lesnictví (Community Forestry Programme)
4. Podpora mezinárodních procesů ovlivňujících lesnictví
Post-UNCED dohody
Ad hoc Inter-Agency Task Force on Forest (ITFF)
Mezinárodní rok hor, 2002
FAO se v nastávajících 15 letech bude snažit o udržení a zvýšení efektivity v lesnickém sektoru. Strategický plán by měl sloužit jako návod k jejímu dosažení.
FAO bude nadále pokračovat ve své snaze o prosazování zásad trvale udržitelného hospodaření se světovými lesy a jejich přijetí vládami členských zemí. Bude podporovat diskuse týkající se lesnické problematiky, shromaždovat a šířit důveryhodné a relevantní informace, zpracovávat technické a politické analýzy těchto informací a poskytovat nezávislé rady, studie a výhledy.
FAO se bude snažit být ve své práci inovativní, monitorovat poslední vývoj v lesnictví a používat nejnovějsi postupy k možnému předcházení negativních trendů. Terénní program a normativni aktivity by se měly nadále navzájem doplňovat a poskytovat propojení mezi concepty a praxí.
Tyto aktivity by měly vést ke zvýšení podílu lesů s trvale udržitelným hospodařením, snížení rytmu odlesňování v tropech, snížení degradace lesních ekosystému v celosvětovém měřitku a zvýšením rozlohy světových lesů zalesňováním, především pak na degradovanych územích. Měly by se rovněž zvýšit toky investic do lesnictví, především pak v rozvojových zemích. Dostatek finančních prostředků je základnim předpokladem k trvalému rozvoji lesnictví ve světě a FAO bude pokračovat ve své snaze o hledání finančních zdrojů pro rozvoj lesnického sektoru a prohlubování technické spolupráce mezi jednotlivými členskými zeměmi.