Další medailonky - Doc. Ing. Vladimír Matějka, CSc. |
![]() |
![]() |
![]() |
Narozen 19. 8. 1930 v Chebu, vystudoval lesnickou fakultu ČVUT v Praze 1949-53. Už během studia se stal asistentem na katedře pěstování lesů a od té doby prošel praxí na lesnické fakultě a Institutu tropického a subtropického zemědělství VŠZ v Praze až po docenta. Byl spoluzakladatelem Katedry světového lesnictví na lesnické fakultě v Praze v roce 1959, která byla základem nově zřizovaného Institutu tropického a subtropického zemědělství VŠZ v Praze v roce 1962. Na tomto institutu pracoval nepřetržitě až do svého odchodu na důchod v devadesátých letech. Zemřel v lednu 2006.
Docent Vladimír Matějka byl klíčovou postavou při výchově českých i slovenských expertů pro tropické lesnictví a měl na jejich rozvoji mimořádný podíl a ohromné zásluhy.
Jeho přínos spočíval ve dvou směrech: jednak při vlastní výchově našich expertů, jednak při vydávání mimořádného množství učebních textů – skript, článků i jiných publikací.
Měl rozhodující zásluhu na uskutečnění prvního postgraduálního studia tropického (PGS) lesnictví a dřevařství, který proběhl za jeho organizačního uspořádání v letech 1961-1963. Tento kurs byl skutečně historicky prvním, který byl v Československu pořádán a vychoval celou plejádu pozdějších úspěšných a dlouhodobých expertů pro tropické lesnictví.
V. Matějka musel už před zahájením prvního postgraduálního studia vyvinout velké bezprecedentní úsilí: dát nejdříve na vědomost po celé republice, že se kurs bude konat, pak připravit přijímací pohovory, zajistit přednášející a učební prostory. První semestr, společný pro lesníky i zemědělce, byl v Ústavu zemědělské ekonomiky na Vinohradech, zbývající dva semestry jen pro lesníky proběhly v hotelu Mars ve Vršovicích.
Zajištění přednášejících bylo velmi obtížné, v té době bylo u nás málo lidí se zahraničními zkušenostmi. Na třicet předmětů se muselo zajistit 28 učitelů, pocházejících z lesnických fakult v Praze a Brně, z agronomické a ekonomické fakulty VŠZ v Praze, z ČVUT, Univerzity Karlovy, VÚLHM Zbraslavi, Lesprojektu Brandýs nad Labem, z ministerstva zahraničního obchodu i zahraničních věcí, z fakultní nemocnice a Generálního ředitelství dřevařského průmyslu. A navíc, V. Matějka přesvědčil řadu přednášejících, aby dokonce napsali učební texty a zajistil též i ubytování pro mimopražské posluchače, kteří pocházeli od Karlových Varů přes Brno až do Zvolenu. K tomu všemu se zúčastňoval akcí, spojených s transformací katedry světového zemědělství a lesnictví na nově vznikající institut tropického a subtropického zemědělství (1962). A aby toho neměl dost, ještě se musel postarat o namnožení učebních textů cyklostylem, a to nejen textů od přednášejících, ale i absolventských prací frekventantů, věnovaných speciální lesnické geografii. Sám také napsal v roce 1963 i učební text: Základy klimatologie a meteorologie rozvojových zemí, aby v cyklostylové podobě z něj mohli studovat frekventanti PGS. O dva roky později už vydává i rozsáhlá skripta: Klimatologie a klimatografie tropických a subtropických zemí o rozsahu 214 stran. Ze skript už mohli čerpat frekventanti dalších běhů PGS pro naše experty, které doc. Matějka organizoval a byl jejich garantem (II. běh 1963-1964 a III. běh 1965-1966). Třemi běhy PGS prošlo 33 absolventů - lesníků a dřevařů a všichni se mohli těšit z neobyčejné péče doc. Matějky o zvýšení jejich kvalifikace.
I když už další běhy PGS proběhly na Vědeckém lesnickém ústavu VŠZ (garant E. Václav), neustává doc. Matějka v publikování dalších mimořádně úspěšných skript, jak je vidno z přehledu jeho publikací. Některá skripta se dožila i druhého vydání: V. Matějka a kolektiv: Lesní hospodářství v tropech a subtropech – 1966 (druhé rozšířené vydání 1971).
Také jeho meteorologie, klimatologie a klimatografie se dočkala druhého vydání - 1971. Skripta V. Matějka a kolektiv: Lesní hospodářství v tropech a subtropech vyšlo dokonce potřetí ve značně rozšířením vydání (338 stran) v roce 1979!
Po celou dobu své existence na ITSZ VŠZ byl doc. Matějka prakticky jediným lesníkem, který zajišťoval lesnické předměty institutu a spolupracoval zároveň s Vědeckým lesnickým ústavem VŠZ v Kostelci nad Černými lesy (později přejmenovaným na Ústav aplikované ekologie a ekotechniky VŠZ v Praze) a lesnickou fakultou ČZU.
Během této spolupráce napsal i čtyři články pro Silvaecultura tropica et subtropica (1980-1988) a byl iniciátorem článků od svých lesnických kolegů ve Sborníku ITSZ.
Doc. V. Matějka byl skutečným lesnickým pilířem na ITSZ VŠZ v Praze a jsem rád, že to o Mírovi, jak jsme mu říkali - mohu jako jeho spolužák i dlouholetý spolupracovník z naší Alma mater – prohlásit: Míro, díky! Nezapomeneme….