Další medailonky - Dr. Ing. Eugen Král, CSc. |
![]() |
![]() |
![]() |
Narozen: 11. 4. 1937 ve Zlíně
E-mail: kraleu@mbox.vol.cz
Absolvent fakulty lesnické ČVUT v Praze 1954 – 59,
Absolvent III. běhu polygrafického studia tropického lesnictví na lesnické fakultě VŠZ 1965 – 66
Po absolvování fakulty začal pracovat v ÚHÚL.
Externí aspirantura na Vědeckém lesnickém ústavu VŠZ v Praze v oboru hospodářské úpravy lesů, v r. 1968 obhajoba disertační práce a získání titulu CSc. (Ph.D.)
Zúčastňuje se mezinárodního sympózia ve Vídni, kde se seznamuje s profesory W. Bitterlichem a M. Prodanem, kteří významně ovlivnili jeho odborné zaměření. V letech 1968–71 pobývá na dlouhodobé stáži ve Spolkové Německé republice, (Albert – Ludvik University, Freiburg i Breisgan) připravuje doktorát a vede zahraniční studenty v oblasti biometrie, hospodářské úpravy lesů a v řízení lesního podniku. Navštívil řadu zemí Evropy, Afriky i Ameriky, kde měl četné přednášky. Pracoval v řadě sekcí IUFRO.
V roce 1971 přechází z ÚHÚL na Střední lesnickou školu v Trutnově, kde pracoval až do svého důchodu, a je tam činný dodnes.
Zúčastnil se celosvětových lesnických kongresů (Mnichov, Oslo, Paříž), kongresů IUFRO v Uppsale, Kodani, Viterbu, Rize, Vídni a v řadě dalších. Krátkodobé pobyty absolvoval ve Fraisingu, Züricku, Hamburku a ve Francii. Tam rozšiřoval své poznatky v oblasti tropického a subtropického lesnictví. V této problematice absolvoval krátkodobé pobyty s odchylným zaměřením a náplní:
1. Kanárské ostrovy a Madeira, Azory
Třicetdva dnů poradenské služby koncem roku 200 v oblasti Las Caňadas: uchovávání a rozšíření výsadeb Pinus canariensis, obnova přestárlých porostů Eucalyptus sp. na ostrově Tenerife, zalesnění neplodných půd (malpais), projekt na vytvoření lesů se zvláštním statutem: mlžné lesy Gomery (původní jalovcové lesy).
Pak byl několik dnů na portugalské Madeiře (ochrana, využití a rozšíření Persea indica).
K cestě patřily i přednášky na Universidade dos Acores.
2. Maroko a Mauretanie
Pětidenní cesta v r. 2002 byla zaměřena na posouzení ekonomické a zároveň ekologické vhodnosti využití některých druhů dřevin a úpravy druhové skladby pro nová zalesnění.
Byly zkoumány lesy Argania spinosa, Tetraclinis articulata a cedrové lesy (Cedru atlantica a C. brevifolia), jakož i testy s Cupressus arizonica. Pracoval hlavně v oblasti Anti – Atlasu. Tři dny sledoval duny v Mauretanii (Tamarixaphulla, Acacia sp., Eucalyptus sp.).
3. Guadelope
Cesta v roce 2001 se týkala zpřesnění typologického mapování a možnosti podrobnějšího mapování lesních biotopů. V oblasti Basse Terre se práce zabývala vlhkými tropickými lesy.
4. Mauretanie
Šestitýdenní cesta v r. 2002 se týkala především možnosti zvýšit lesnickou vzdělanost na nelesnických školách, neboť lesnické školy zde neexistují.
5. Francouzská Guyana
Sedmitýdenní cesta v r. 2003 se věnovala návrhům na inventarizaci lesů v oblasti Cayenne s 94 % lesnatostí. Cesta se týkala i těžby vhodných sortimentů, vhodných způsobů obnovy a zlepšení vzdělání v lesnických střediscích.
S použitím podkladů E. Krále připravil E. Václav
¨