Přehled projektů a expertů ÚHÚL 1958 - 2006

Zpracovala: Ing. Lada Prylová

1) Projekty v minulosti

Organizaci technické pomoci rozvojovým zemím zajišťovala Polytechna (podnik zahraničního obchodu) a to dvěma způsoby

na základě bilaterálních dohod o technické pomoci, kdy byli českoslovenští experti vysíláni ke splnění určitého definovaného úkolu, popřípadě v zahraničí nastoupili do dočasného pracovního poměru u místních úřadů, ústavů či podniků

nebo na základě jednání s některou mezinárodní organizací –např. FAO. Gestorem spolupráce s FAO bylo Federální ministerstvo zemědělství a výživy ČSSR a Československý výbor pro spolupráci s FAO. Koordinací v lesnictví bylo pověřeno Ministerstvo lesov a vodného hospodárstva SSR. Českoslovenští experti byli přímo podřízeni funkcionářům FAO.

Pracovníci, kteří se mohli účastnit těchto projektů, museli být zařazeni do kádrových rezerv Ministerstva lesního a vodního hospodářství (MLVH) ČSR na základě jazykových, pracovních a dalších předpokladů. V 80tých letech to bylo z ÚHÚL cca 30 expertů (z cca 700 zaměstnanců).

Polytechna úzce spolupracovala s MVLH, ministerstvem průmyslu (MP), lesnickou fakultou, VÚ, Československým výborem pro spolupráci s FAO aj.

MONGOLSKO

1958

bilaterální pomoc

Byla to vůbec první činnost ústavu v rámci technické pomoci rozvojovým zemí.

Mongolská lidová republika (MoLR) neměla v roce 1958 vlastní službu HÚL. První podrobnější šetření o rozloze, skladbě a stavu lesů v zemi prováděl v letech 1956-57 sovětský Lesprojekt.

Studie o možnostech využití lesního bohatství MoLR, kombinovaná skupina expertů provádějících aerotaxaci, realizováno na ploše přibližně 26 milionů ha, kde touto metodou bylo evidováno přibližně 10,4 milionů ha lesa. Celkem bylo nalétáno 50 000 km při 305 letových hodinách. Technické parametry snímkových letů: překryt 30% podélný i příčný, Osy letu ve vzdálenosti 6 500 m. Výsledky interpretace zakresleny do mapy 1:100 000. Velikost porostního souboru byla cca 800-3200 ha, zjišťované parametry - druh dřeviny, stáří, bonita, zakmenění, zdravotní stav, dostupnost těžby. Lesy byly kategorizovány na exploatační, rezervní (tj. s velkou zásobou, ale nepřístupné) a speciálního významu. Pro exploatační lesy byly navrženy těžební způsoby. Velikost těžebního etátu nebylo třeba stanovovat, protože těžba dřeva činila cca 20% průměrného přírůstu. Ochrana lesa byla zaměřena hlavně na požáry, které zde působí největší škody.

Pracovník ústavu: Ing. Bořivoj Nymburský, 3 měsíce prací v terénu

Hospodářská úprava lesů

TANZANIE

1969 - 1970

multilaterální pomoc rozvojovým zemím pod patronací FAO

Hlavním úkolem československé skupiny bylo vyhotovení podkladů pro plán rozvoje dřevařského průmyslu. Pro takový plán je nezbytná znalost výtěže lesa. Podle původní smlouvy měla být přezkoušena použitelnost stávajících podkladů a případně doplněna jednoduchým šetřením. Avšak podklady pro naprostou většinu lesů byly zcela nespolehlivé. Jelikož celá Tanzanie má 40 milionů hektarů lesní půdy byly vybrány k zpracování tři oblasti - na jižních svazích Kilimandžra, v oblasti mahagonu ve střední Tanzanii a v kraji Mtwara v jižní Tanzanii.

Skupina československých expertů, ve které byl zapojen jeden pracovník ústavu jako taxátor a pracovníci Lignoprojektu Bratislava (dřevařští odborníci), měla jako hlavní úkol odvození plošného etátu a tím zjištění zásob dřeva vhodného pro zpracování. Na základě plošného etátu a nejpravděpodobnější zásoby na 1 ha a byly udělány odhady pro plán rozvoje dřevařského průmyslu.

Postup měl čtyři etapy:

1. rajonizace lesů,

2. odvození plošného těžebního etátu,

3. stanovení zásoby na 1 ha,

4. odhad výtěže lesa.

Hlavním problémem se při časově velmi náročném úkolu ukázal odhad dřevní zásoby v kraji Mtwara, který měl 4 miliony hektarů tropických (savanových) lesů zvaných miombo, což jsou lesy s hlavní dřevinou muninga (Pterocarpus angolensis).

Pracovník: Ing. Zdeněk Prudič, CSc., 3 měsíce prací v terénu a 2 měsíce kancelářského zpracování.

Geodetická podpora projektů v terénu

JEMEN

1970 - 1971

Projekt byl v rámci programu UNDP 3) /FAO.

Pracovníci ústavu se podíleli na topografickém mapování oblasti Gawi pro projekt vodohospodářských prací. Situační a výškopisné mapování sloužilo jako podklad pro vyhotovení projektu rozsáhlých zavodňování a meliorací. Část oblasti byla pro techniky nepřístupná, tak bylo použito fotogrammetrické vyhodnocení leteckých snímků na analytické a analogové bázi. Fotogrammetrické mapování bylo zajištěno přímo v Brandýse n. L. Pracovní skupina se skládala z pracovníků Hydroprojektu Bratislava, Geoplanu a Lesprojektu.

Pracovníci: Ing. Čestmír Hautke, 8 měsíců kancelářských prací.

LIBÉRIE, SIERA LEONE

1976

Pracovník ústavu (specialista-fotogrammetr) pracoval v týmu Hydroprojektu Praha. Jeho úkolem bylo zhotovení topografických podkladů pro projekt přehrady na řece Mano, která tvoří hranici mezi oběma státy. Přehrada je využívána pro zemědělské závlahy v okolí a pro výrobu elektrické energie 4 turbinami.

Pracovník: Ing. Čestmír Hautke, 3 měsíce prací v terénu a 10 měsíců kancelářských prací

Inventarizace lesů

LIDOVÁ REPUBLIKA KONGO

1974 – 1976

report FAO/PNUD 4)

Projekt FAO byl realizován v rámci technické pomoci rozvojovým zemím.

Úkolem projektu bylo zhodnocení dosud neznámého lesního bohatství severního Konga, (oblast kraje Likouala) na ploše 3 250 000 ha. Nejnáročnější částí projektu byla inventarizace v podmínkách tropického deštného lesa. Celkem bylo zaznamenáno 450 druhů dřevin.

Výstupem byly mapy vegetačních formací, zásoby skupin dřevin dělené podle užitkovosti a tloušťkových tříd, zásoby cenných tropických dřev a jejich kvalita v jednotlivých hospodářskoúpravnických zónách, lokální hmotové tabulky a komercializační koeficienty pro hlavní dřeviny a zadané studie. Výsledky byly shrnuty do 4 technických zpráv (cca 2500 str. a mapové přílohy) a prostřednictvím FAO byly předány vládě v Kongu.

Pracovníci ústavu: Ing. Ota Setzer, Ing. Jiří Cée, Ing. Milan Hesoun, Ing. Jiří Běhal (+ krátkodobě 4 konzultanti francouzského tropického lesnického ústavu (CTFT), z Konga: 4 lesníci, 75 stálých lesních dělníků), 53 měsíců prací v terénu (terénní práce byly zahájeny v březnu 1974 a skončily 19. října 1975) a 18 měsíců kancelářských prací.

LIDOVÁ REPUBLIKA KONGO

1977 –1978

Projekt Využití lesů jižního Konga - FAO/PNUD 4)

Dlouhodobým cílem projektu, rozděleného do několika fází, bylo plánování vývoje lesního hospodářství v krajích Kouilou a Niari v jižním Kongu (2,5 milionů ha). Tato oblast, narozdíl od dopravně nepřístupného severu země, kterým se zabýval předchozí projekt, byla již cca 50 let exploatována různými společnostmi.

Úkolem fáze (DP/PRC 77/001) byla celková rekognoskace a rozložení lesních zásob s cílem vytypování oblastí, kde bude následná inventarizace v detailu provedena nejdříve.

Pracovníci: Ing. Ota Setzer, Ing. Alois Pecha (spolu s jedním čs. expertem, 4 konžskými lesníky a 35 stálými lesními dělníky), 25 měsíců prací v terénu (od září 1977 do 28.10.1978) a 12 měsíců kancelářských prací

LIDOVÁ REPUBLIKA KONGO

1979 - 1980

projekt FAO/PNUD 4)

Pracovník kromě podrobné přípravy dalších činností UNDP 3) v zemi sledoval a konzultoval činnost konžské státní taxační služby a pokračoval v praktickém i teoretickém školení místních odborníků.

Pracovník. Ing. Ota Setzer, 9 měsíců prací v terénu a 2 měsíce kancelářských prací.

LIDOVÁ REPUBLIKA KONGO

1982 - 88

FAO/PNUD 4)

Mezinárodní projekt Rozvoj lesnictví (Développement Forestier) probíhal v jižní části Konga.

Hlavními úkoly projektu byla:

příprava konžských lesnických kádrů a vytvoření národního ústavu pro inventarizaci a HÚL v Brazaville

kontrolní inventarizace lesů ve 3 těžených celcích na ploše cca 1 000 000 ha,

zavedení nových zemědělsko-lesnických metod (agroforesterie) na vzorové jednotce a zakládání vesnických lesnických školek v kraji Niari

Pracovníci: Ing. Ota Setzer (ředitel projektu), Ing. Alois Pecha, Ing. Miloš Kraus, 89 měsíců celkem.

ANGOLSKÁ LIDOVÁ REPUBLIKA

1978 – 1979

bilaterální pomoc

První pracovní návštěva proběhla na přelomu 1978 a 1979 a zúčastnil se jí jeden pracovník Lesprojektu 2). Výsledkem tohoto jednání bylo memorandum s návrhem dalších prací a s počty našich odborníků, kteří by zde v budoucnu měli pomáhat. První akcí měla být inventarizace lesů pohoří Dembos na ploše asi 0,5 milionu ha. Tříčlenná skupina expertů připravovala inventarizaci od listopadu 1978 do února 1979. Byly stanoveny hranice oblasti inventarizace, zpracována metodika, připraven popis vylišovaných vegetačních formací.

Pracovníci: Ing. Jiří Ostrovský, Ing. Jiří Sova, Ing. Karel Rokyta 5 měsíců prací v terénu a 3 měsíce kancelářských prací.

1980

Navázání na předchozí aktivity. V tomto roce byly fotogrammetrickým oddělením Lesprojektu v Brandýse n. L. vyhodnoceny letecké snímky celého území, vyhotovena a vytištěna mapa vegetačních formací.

Pracovníci: Zdeněk Erben, Josef Lerch, Eva Buryánková, Ing. Jiří Sova, Ing. Miroslav Filip, Ing. František Straka, Ing. Vladimír Kelíšek; konzultace: Ing. Čestmír Hautke.

1982

bilaterální akce

V rámci memoranda (1978) pracovník společně s expertem z Druchemy Praha zajišťoval zavedení výroby dřevěného uhlí ve speciálních pecích čs. výroby. Ty nahradily neefektivní milířový způsob. Byla provedena montáž 12 pecí a vyškolena jejich obsluha.

Pracovník Ing. Vladimír Jablonský; 3 měsíce prací v terénu a 1 měsíc kancelářské přípravy.

1982

bilaterální akce

Navázání na předchozí akce. Příprava podmínek k zahájení inventarizace lesů v oblasti Cuanza Norte. Byly prováděny průzkumné práce, připraven slovník dřevin v místních nářečích a ověřena vhodnost navržené metodiky inventarizace. Pro obtížnou situaci v zemi a pro nesolventnost práce nepokračovaly.

Pracovníci: Ing. Jiří Ostrovský, Ing. Jiří Sova, Ing. Karel Rokyta - 2 z Lesprojektu (společně s jedním pracovníkem Lesprojektu Zvolenu – Ing. Ján Kocák); 12 měsíce v terénu.

LAOSKÁ LIDOVĚ DEMOKRATICKÁ REPUBLIKA

1979 – 1980

bilaterální pomoc

Cílem bylo posoudit současný stav LH v Laosu, zjistit přibližné zásoby využitelných a komercializovaných dřevin a ověřit podmínky pro uvažovanou spolupráci v oblasti těžby a zpracování dřeva. Po orientační inventarizaci v SV Laosu tým zpracoval technicko-ekonomickou studii o vybudování československo-laoského těžebního střediska v oblasti Sayabouri (Paklay), které by mělo zpracovávat dřevní hmotu z plochy 50-70 000 ha lesa v okolí. Skupina vyšetřila podmínky těžby a dopravy dřeva, vyhotovila veškeré potřebné geografické a socioekonomické lesnické podklady a zpracovala návrh technologického a organizačního uspořádání těžebního střediska, včetně studie finančních nákladů na jeho vybudování a provoz

Pracovníci: Ing. Jiří Běhal, Ing. Jan Černý, Ing. Miloš Kraus; 15 měsíců prací v terénu a 6 měsíců kancelářských prací.

1987

bilaterální akce

Navázání na předchozí projekt v tomto státě s cílem vypracovat konkrétní návrh na možnosti spolupráce v oblasti lesního hospodářství (výstavbu těžebního střediska).

Pracovník: Ing. Miloš Kraus, 1 mise v roce 1987, 1,5 měsíce.

1987-88

bilaterální akce

10.11.1987-21.1.1988

Vypracování technicko ekonomických podkladů pro uzavření úvěrové dohody o spolupráci v oblasti těžby a zpracování dřeva.

Pracovníci: Ing. Milan Hesoun (Ing. Bohumil Fučík a Ing. Hynek Hladík z MVLH)

KAMPUČSKÁ LIDOVÁ REPUBLIKA (KAMBODŽA)

1983

bilaterální akce

Projekt zahraniční rozvojové spolupráce v oblasti využití lesních zdrojů Kambodži.

Tříčlenná skupina čs. lesnických a dřevařských odborníků měla za úkol posoudit podmínky a možnosti spolupráce při těžbě a zpracování dřeva a projednat podmínky spolupráce.

Výstupy: Průzkum těžebních možností, návrh těžebního střediska v provincii Kratié.

Pracovník: Ing. Miloš Kraus; 1,5 měsíce celkem.

Rozvojové projekty v oblasti LH

KAMERUN

1981-1982

Projekt FAO CMR 77/003 - FAO/PNUD 4)

Pracovník zpracovával v poloopadavém tropickém lese na přechodu z pásma savan do pásma deštného lesa na výměře 210 tis. ha v masivu Deng-Deng analýzu dosavadního postupu těžby dřeva prováděné těžební a dřevozpracující společností SOFIBEL. Jeho úkolem bylo:

revidovat výsledky předchozích inventarizací lesa a aktualizovat stav zásob dřeva

vytvořit pro společnost SOFIBEL dlouhodobý těžební program

zpracovat studii o kvalitě hlavních dřevin a stanovit koeficienty možné komercializace

navrhnout metody a postup pěstebních prací k obnově cenných dřevin na vytěžených lokalitách

spolupracovat při založení místní státní organizace pro inventarizaci a HÚL (CENADEFOR) a stanovit této organizaci pracovní program.

Pracovník: Ing. Ota Setzer; 9 měsíců prací v terénu (proběhlo na dvě fáze – 6 a 3 měsíční) a 1 měsíc kancelářských prací.

NIGÉRIE

1989 – 1990

Bilaterální pomoc ve státě Cross-River, financováno českou stranou a vládou Nigérie

Průzkum lesních zdrojů pro realizaci záměru investiční výstavby dýhárny, jejíž produkce měla uhradit dluh Nigérie vůči Československu. Finance firmou PZO Škodaexport. „Vyhodnocení možností společného česko-nigérijského závodu”

Pracovníci: Ing. Miloš Kraus, Ing. Jan Rulec, Ing. Ota Setzer (1 měsíční průzkum 1 experta v r. 1989 a 2 měsíční inventarizace 3 expertů v březnu-dubnu 1990).


STŘEDOAFRICKÁ REPUBLIKA

1992 - 1995

Zachování a racionální využití lesních ekosystémů ve střední Africe. Regionální projekt, týkající se sedmi zemí rovníkové Afriky z nichž jediná Středoafrická republika měla jako prioritu lesnictví, zatímco ostatních šest se zabývalo především národními parky a jejich problematikou. Lesnická část projektu – inventarizace realizována v oblasti Ngotto na ploše cca 60 000 ha.

Projekt ECOFAC, financován EU.

Pracovník: Ing. Ota Setzer

GUINEA

1981 – 85 (s krátkým přerušením r. 1984)

projekt FAO

Projekt zalesňování a ochrany půdy v povodí řeky Kokoulo.

Pracovník: Ing. Jan Černý (v 3členném mezinárodním týmu)

1986 – 87

Druhý projekt zachování vodních zdrojů s uplatněním zalesňování daného území

Pracovník: Ing. Jan Černý, celkem 72 měsíců za období 1981-87

MOZAMBIK

1980-1981

Bilaterální spolupráce.

Identifikační mise čs. expertů s cílem zjistit stav a hlavní potřeby dalšího rozvoje mosambického lesního hospodářství pro specifikaci plánované rozsáhlejší čs. pomoci v tomto oboru. Mise zjistila, že informace o stavu lesů nejsou spolehlivé a převážná část vegetačních formací je silně devastovaná. Také zjistila, že mosambická strana má zájem na zvýšení úrovně dřevozpracujícího průmyslu a že v několika provinciích byly již zahájeny inventarizační práce vedené brazilskými a švédskými lesníky.

Pracovník: Ing. Ctibor Záruba + 2, 3 měsíce prací v terénu.

1982 – 1984

Oficiální funkce pracovníka byla poradce ministerstva zemědělství. Pracovník se měl původně zabývat inventarizací lesů, ale kvůli zhoršené bezpečností situaci byl přidělen státní těžební a dřevařské společnosti MADEMO. Zabýval se metodickou přípravou a předběžnými projekty inventarizačních prací, vyhotovil pomocí mozaik leteckých snímků revidované topografické mapy se zákresem vegetačních formací pro dvě provincie, což byly vůbec jedny z prvních věrohodných souvislých map 1:50 000 v historii. Také zajišťoval prospekci výskytu komerčního dříví ve čtyřech z devíti provincií.

Pracovník: Ing. Vladimír Henžlík, 24 měsíců celkem.

1985-88

Projekt byl připraven v roce 1983 Ing. Josefem Grusem (v tu dobu již bývalým zaměstnancem Lesprojektu) a Ing. Vladimírem Henžlíkem. Experti z ČSR byli náhradou za Švédy, kteří v tamních bezpečnostních podmínkách odmítli pracovat.Projekt začal v roce 1984 a postupně se na něm vystřídaly tři skupiny expertů nejrůznějšího, zejména dřevařského zaměření. Zaměstnanci ÚHÚL tam byli ve třetí skupině od listopadu 1985 do prosince 1987. Skupina měla celkem 15 lidí. V první skupině byl za taxaci Ing. Tomáš Starzyk (slovenský Lesoprojekt). Ve druhé skupině došlo ke smrtelnému úrazu Ing. Vladimíra Nováka (ministerstvo průmyslu). Vzorový projekt komplexního využití suroviny – od zjištění zásob přes hospodaření v lese, zalesňování až po těžbu a zpracování. Konkrétní lokalita – provincie Messica - Manica, firma IFLOMA těžila surovinu pro výrobu dřevotřískových desek na plantážích. Prováděny fotogrammetrické, kartografické práce, včetně těžebních map 1:10 000, 52 000 ha.

Pracovníci: Ing. Vladimír Kelíšek, Ing. Karel Rokyta, listopad 1985 - prosinec 1987 – 25 měsíců.

TOGO

1989 – 91

Zachování vodních zdrojů s uplatněním zalesňování daného území - agromeliorace, školky a výsadby v oblasti Kara

Pracovník: Ing. Jan Černý


MOSAMBIK

1987 – 1995

FAO/MOZ/86/029

Bilaterální spolupráce v rámci projektu FAO.

Výuka na agronomické fakultě departmentu lesního inženýrství na universitě Eduardo Mondlane v Maputo, Mozambik.

Pracovníci přednášeli na katedře HÚL a ekonomie. Ing. Ostrovský přednášel. od 1.7.1987 do 30.6.1989 a po té ho vystřídal Ing. Rokyta. V té době tam vyučovali ještě jiní dva čeští experti Doc. A. Poláčik (vyučoval: Industrias de Madeira I a II.) a Ing. J. Pudivítr (vyučoval: Silvicultura Tropical I-III). Ing. Karel Rokyta vyučoval:

1) Medicoes Florestais (Lesnická měření -vlastně naší dendrometrii)

2) Inventario Florestal I (Lesnická inventarizace I - obsah: rozšířená fotogrammetrie)

3) Inventario Florestal II (Lesnická inventarizace II – obsah: vlastní inventarizace lesů, inventarizační a taxační metody)

Pracovníci: Ing. Jiří Ostrovský, Ing. Karel Rokyta

PROJEKT GIS PRO KAMČATKU

1996 - 1998

Projekt ověřoval možnost digitálního zpracování lesnických dat, dat ekologie a ochrany přírody v podmínkách poloostrova Kamčatka.

Použití české technologie GIS SW TopoL se osvědčilo i v takto geograficky a přírodně rozdílných podmínkách.

využití GIS SW TopoL na třech testovacích lokalitách

v ochranných lesích ve střední Kamčatce

v hospodářsky využívaných lesích ve střední Kamčatce

v původních modřínových porostech v Kronockém státním biosférickém zapovědniku

zaškolení místních pracovníků

využití i v systému ochrany přírody

Pracovníci: Ing. Richard Slabý, Ing. Jiří Heyda, Ing. Antonín Kusbach

http://www.uhul.cz/kamcatka

PROJEKT MAROKO I. („ZAVEDENÍ PILOTNÍHO LOVU V MAROKU“)

1998-2000

GCP/MOR/021/CEH

Začlenění myslivosti do aktivity marockého Národního lesnického programu,

od 2004 navazující projekt Maroko II.

Aktivity projektu:

rozvoj praktického výkonu mysliveckého hospodaření v Maroku (využití demonstračního objektu, zřízeného v rámci projektu )

podpora státní správy myslivosti

aktivní ochrana vybraných druhů fauny (resp. zvěře)

příspěvek k hospodářskému rozvoji venkova

Od roku 2004 navazující projekt Maroko II: FAO – GCP/M R/031/CEH („Trvale udržitelné myslivecké hospodaření pro lepší ochranu a zhodnocování přírodních zdrojů Maroka“).

Pracovníci: Ing. Miloš Kraus, Ing. René Czudek, Ing. Josef Fryml.

http://www.uhul.cz/maroko

MIRAFLORES ESTATE - ECUADOR

2000

Zpracování modelových dat LHP technologií GIS TopoL. Ukázka vzorového zpracování území v Ekvádoru technologií GIS Topol.

Pracovníci: Ing. Slabý Richard, Ing. Nečas Michal

GIS PRO CHILE

2000

Pracovní cesta se uskutečnila ve spolupráci s LČR v rámci projektu „Zalesnění And“. V ČR byl schválen projekt zalesňování And, který měly pod patronací Lesy České republiky, s.p. Tento projekt se snažil zavést naše školkařské a zalesňovací metody do oblastí v Chile, Ekvádoru a v poslední době i Kolumbie. V rámci tohoto projektu se ÚHÚL snažil ukázat, jak se o tyto plochy může tamní lesní personál, s pomocí GIS technologií, nadále starat, evidovat je, udržovat a rozvíjet.

Záměr v Chile

Uplatnit, v úzké součinnosti s chilskou stranou, české lesnické technologie GIS prostřednictvím pilotních projektů v rámci chilských státních lesů CONAF.

Navrženými projekty naplnit obsah projednávané mezistátní smlouvy ČR a Chile. Pilotními projekty otevřít cestu do Chile dalším českým podnikatelským subjektům v oblasti lesního hospodářství.

Další země Latinské Ameriky (Ecuador, Kolumbie, Peru atd.)

Propagovat a zavádět metody českého lesnictví v Latinské Americe s ohledem na již podniknuté aktivity.

Pracovníci: Ing. Nikl Jaromír, (Ing. Nečas Michal, Ing. Smola Martin, Ing. Čížek Hubert, Ing. Střítecký Josef, Ing. Cafourek Josef, PhD.)

PROJEKT CHILE (Pilotní projekt Revitalizace lesních ekosystémů postižených požárem v Národním parku Torres del Paine).

2005

Cílem cesty bylo zjistit technické a ekonomické údaje pro přípravu Pilotního projektu Revitalizace lesních ekosystémů postižených požárem v Národním parku Torres del Paine (NP TdP), ověřit stav v plánované výstavbě lesní školky v Puerto Natales a účastnit se jednání organizovaných Českým zastupitelským úřadem v Chile.

Pracovníci: Ing. Jaromír Nikl, Ing. Hubert Čížek, CSc.

PROJEKT SMALLFORE

1.3. 2000 do 31.8. 2002

QRLT-1999-01493

Projekt byl hrazen z fondů EU a měl oficiální název „Těžební technologie v evropských malolesích a jejich vliv na rozvoj venkova“ (Small-scale Wood Harvesting Technology in European Forestry and its Contribution to Rural Development).

Garantem projektu byl TTS Institute Helsinky. (Work Efficiency Institute- for rationalization of agriculture, forestry, home economics and related fields, založen 1924).

Projektu se zúčastnilo 13 států Evropy - Belgie, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Norsko, Itálie, Rakousko, Spojené království, Španělsko a Švédsko. V rámci projektu proběhly tři semináře - Rakousko 2000 (Ossiach), Itálie 2001 (Coltano), Finsko 2002 (Hämeenlinna). Cílem bylo zmonitorovat stav problematiky v zúčastněných zemích a nastínit možnosti dalšího vývoje s využitím zkušeností nejen sousedních států s podobnou problematikou.

Pracovníci: Ing. Antonín Navrátil,(Doc.Ing. Alois Skoupý, Ing. Josef Pecl, LDF MZLU Brno)

WIRELESSINFO

1999-2003

IST-1999-21056

Projekt byl financován z 5. Rámcového programu Evropské komise a byl orientován na vývoj technologie přenosu numerických dat z centrální databáze přímo na mobilní zařízení pracovníka v terénu, což umožňuje podstatně operativnější aktualizaci dat v databázi i komunikaci s ní.

Projekt vylepšil přístup k existujícím informacím spojených s řízením v oblasti lesnictví ze strany vládních institucí, soukromého sektoru, nevládních organizací a veřejnosti. Projekt byl založen na existenci Informačního a datového centra (IDC ÚHÚL) pro lesní hospodářství. Byly testovány rozdílné způsoby datového přenosu (včetně bezdrátových), formáty dat vhodné pro uživatele, byl usnadněn přístup do databází, výměna dat a zpětná vazba mezi správci databází a jejími uživateli - institucemi, komerční sférou a individuálními uživateli.

ÚHÚL v tomto projektu figuroval jednak v roli spoluřešitele, ale také koncového uživatele.

Pracovník: Ing. Josef Fryml (konsorcium firem – např. RNDr. Karel Charvát z Lesprojektu služby s.r.o)

http://www.wirelessinfo.cz

MAPOVÁNÍ LESNÍCH STANOVIŠŤ V UBC ALEX FRASER RESEARCH FOREST

2002 – 2003

Projekt byl navržen Univerzitou v Britské Kolumbii a Forest Sciences Department v roce 2002. Na jaře 2003 byl k projektu přizván ÚHÚL jako spoluřešitel. Terénní mapovací práce proběhly v letních měsících 2002 a 2003.

Pracovníci: Ing. J. Macků, Ing. A. Kusbach

http://www.uhul.cz/ubcafrf.

REGEO - MULTIMEDIÁLNÍ GEO INFORMACE VE VENKOVSKÝCH REGIONECH PRO E- KOMUNITY VE VAZBĚ NA EKOTURISTIKU

2002-2004

IST-2001-32336

Projekt byl realizován v 5. Rámcovém programu Evropské komise pro výzkum, technologický vývoj a demonstrace (RTD programme) v tématickém programu: Uživatelsky přátelská informační společnost (IST programme). ÚHÚL byl jedním z osmi hlavních smluvních partnerů projektu.

Cílem projektu je uplatnění multimediálních technologií k prezentaci dat (např. OPRL) v agroturistice.

Pracovníci: Ing. Antonín Kusbach, Ing. Martin Pospíšil.

http://www.regeo.org

VIRTUÁLNÍ LESNÍ ÚŘAD – JAKO PŘÍSPĚVEK K ROZVOJI MÍSTNÍ OBLASTI A SPOLUPRÁCE V POHRANIČNÍM REGIONU SASKA A ČESKÉ REPUBLIKY

1.7.2003 - 30.6.2005

2003/062-323

Cílem projektu je zpřístupnění informací o lesnictví, turistice, přírodě o oblasti Saska a Česka pro široké spektrum uživatelů - vlastníci lesa, statní správa, občané aj.

Celý projekt vede saská strana a to Saský lesní zemský úřad - v Pirna-Grauppa, ÚHÚL garantuje zpřístupnění informací z české strany, součástí projektu by měl být i mapový portál fungující za pomoci služeb WMS, s geografickými a lesnickými daty (veřejně přístupnými) z obou stran hranice.

Pracovníci: Ing. Josef Fryml; Jan Černohous (MZe – Ing. František Pásek, Ing. Věra Ďurovcová)

http://www.sasko-cesky-les.info

INTERREG III B – C A D S E S, „POMORAVÍ“ - optimalizace faktorů trvale udržitelného rozvoje venkova v oblasti horního Pomoraví

2002 - 2005

Iniciativní mezinárodní program EU, který je součástí mezinárodního projektu ILUP. Cílem projektu je navrhnout výstupy k realizaci principů opatření k rozvoji venkova podle Nařízení Rady EU č.1257/99 a podle HRDP k čerpání zdrojů ze strukturálních fondů pro potřeby údržby a rozvoje krajiny. Odborný dohled projektu MZe ČR, odbor strukturální politiky a rozvoje venkova, koordinátor projektu Ekotoxa Opava s.r.o. Spoluřešitelé – ÚHÚL Brandýs n.L., pobočka Olomouc, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, VÚT Brno, LČR s.p., Povodí Moravy, Správa CHKO Jeseníky a Litovelské Pomoraví, Univerzita Palackého Olomouc, SZKT- Sekce zahradních a krajinářských architektů, Úřad práce Olomouc.

Projekt řeší především vodu v krajině (optimalizace vodního režimu a ochranu území před povodněmi), zemědělství, lesnictví, ochranu přírody, lidské osídlení a estetiku krajiny.

Pracovníci: Bc. Josef Čablík, Dr.Ing. Jaromír Macků, Ing. Antonín Navrátil, Mgr. Ivo Sirota, Ing. Ivo Zatloukal, Ing. Vincenc Zlatník

2) Současné projekty

PROJEKT MAROKO II - „TRVALE UDRŽITELNÉ MYSLIVECKÉ HOSPODAŘENÍ PRO LEPŠÍ OCHRANU A ZHODNOCOVÁNÍ PŘÍRODNÍCH ZDROJŮ MAROKA“

2004-2006

GCP/MOR/031/CEH

třístranný projekt: FAO, ČR, Maroko.

Tříletý projekt bezprostředně navazující na aktivity a výsledky projektu „Maroko 1“, ukončeného v roce 2001. Cíl projektu: začlenění mysliveckého hospodaření do ochrany přírodních zdrojů a do tvorby ekonomických přínosů v rámci marockého Národního lesnického programu. Školení marockého personálu v praktické aplikaci zásad mysliveckého hospodaření a využívání metod a nástrojů informačních technologií v oblasti chovu a ochrany ohrožených druhů marocké fauny.

Pracovníci: Ing. Miloš Kraus, Ing. Josef Fryml.

http://www.uhul.cz/maroko

PAWS - Pädagogishe Arbeit im Wald –ein Seminarkonzept für Förster

2004-2007

PP 146 189

Projekt Pedagogické aktivity v lese – koncepce semináře pro lesníky. Tento projekt probíhá v rámci programu Leonardo da Vinci a účastní se ho 6 států – Německo, Rakousko, Slovensko, Velká Británie, Finsko a Česká republika. Za ČR je členem ÚHÚL a SLŠ Hranice.

Cílem projektu je vytvoření konceptu semináře včetně výukového CD, učebnice a webových stránek k lesní pedagogice. Tyto materiály budou přeloženy do jazyků všech zúčastněných států. V rámci projektu proběhly v každé zemi pilotní semináře pro lesníky se zájmem o lesní pedagogiku.

Projekt by měl přispět k evropskému standardu lesní pedagogiky a napomoci jejímu šíření v rámci střední Evropy.

Pracovníci: Ing. Lada Prylová

http://www.paws.daa-bbo.de


NÁSTROJE REGIONÁLNÍHO A HOSPODÁŘSKÉHO LESNICKÉHO PLÁNOVÁNÍ PRO UKRAJINU

2005-2007

134/05-07/MZE/B

Projekt je financován v rámci Zahraniční rozvojové spolupráce ČR Jedná se o bilaterální projekt (ČR, Ukrajina) zaměřený na spolupráci v oblasti lesnictví.

Cílem projektu je implementace osvědčených českých produktů a nástrojů hospodářské úpravy lesů, oblastních plánů rozvoje lesů a informačních technologií do podmínek lesního hospodářství Ukrajiny v souladu s dlouhodobými cíli státní ukrajinské lesnické politiky vytyčenými ve státním programu „Lesy Ukrajiny v období 2002 – 2015“.

Partneři tohoto projektu na ukrajinské straně jsou: Ukrajinský státní úřad pro lesy, Kiev, Ukrajinská zemědělská universita, lesnická fakulta, Kiev, Ukrajinský vědecko – výzkumný institut pro horské lesy v Ivano – Frankivsku, Ukrajinský státní Lesprojekt.

Pracovníci: Ing. Patrik Pacourek, Ing. Marek Mlčoušek, Ing. Otakar Holuša, Ph.D., Ing. Štěpán Křístek, Ing. Miroslav Zavadil, Ing. Milan Žárník


ZACHYCENÍ STRUKTURY LESA V BAVORSKO-ČESKÉM POHRANIČÍ S POMOCÍ POZEMNÍHO LASERSCANNERU

2006-2008

Jedná se o společný projekt Technické univerzity Mnichov a ÚHÚL v programu INTERREG IIIA. ÚHÚL spolupracuje při terénním sběru dat v PLO 13 - Šumava, jejich vyhodnocení, analýze a také při úpravě SW. ÚHÚL se bude podílet i na prezentaci výsledků projektu.

Pracovník: Ing. Daniel Balín

HUMBOLDT

2006 - 2010

FP6 IP -030962

HUMBOLDT je projekt Evropské unie. Začal v říjnu 2006 a pod vedením Fraunhoferova institutu pro počítačovou grafiku se ho účastní 27 partnerů ze 14ti evropských zemí.

Hlavním záměrem projektu HUMBOLDT je umožnit evropským organizacím sjednotit svá geoprostorová data. Cílem je řídit a podporovat implementační proces infrastruktury evropských prostorových dat (European Spatial Data Infrastructure, ESDI), v situaci, kdy prostorová data dostupná z rozličných evropských organizací jsou velmi různorodá a jejich výměna a využití je obtížné. V rámci projektu HUMBOLDT budou vyvíjeny také softwarové nástroje umožňující tento proces.

Za ČR se projektu účastní: ÚHÚL, Help Service Remote Sensing (HSRS) a Intergraph ČR.

Pracovníci: Ing. Josef Fryml, Ing. Jiří Dolejší

http://www.esdi-humboldt.eu/home

3) Literatura

Černý, J. Zpráva z pracovní cesty do LLDR vykonané 16.12.1979-12.6.1980 část I, 1980.

Henžlík, V. Činnost Lesprojektu 2) v rozvojových zemích, In: Informace Lesprojekt 1/1985, ročník 28 vnitřního časopisu, str. 24-28 (pro pracovníky Lesprojektu 2), ústavu inženýrské činnosti Brandýs nad Labem rediguje a vydává útvar vývoje a řízení HÚL).

Jeník, J. Účast československých biologů na výzkumu subsaharské Afriky, Výsledky a perspektivy biologického výzkumu tropických a subtropických zemí, Liblice 14.-16.3.1978, str. 79-98.

Ostrovský, J. Projeto do inventário florestal nos bosques mistos tropicais na república popular de Angola, Lesprojekt –ústav inženýrské činnosti Brandýs nad Labem 1979. 6)

Polák, J. Projeto do método do inventário florestal de grande área na zona de Maiombe Angola,

Lesprojekt –ústav inženýrské činnosti Brandýs nad Labem 1979. 6)

Prudič, Z. Použití modusu jako nejpravděpodobnější hodnoty k odhadu výtěže lesa, In: Lesnická práce, ročník 1971, str.78-81.

Setzer, O. Tamtamy doznívají, Lesnická práce 2004

Setzer, O. Technická pomoc Lesprojektu 2) deseti rozvojovým zemím, In: Lesnická

práce, ročník 1981, str. 109-113

Setzer, O. Zkušenosti ÚHÚL s vysíláním expertů do rozvojových zemí, In:????

Setzer, O. Současná situace v lesnictví a dřevařském průmyslu v lidové republice Kongo, In: Lesnictví č. 4/1989, str. 351-370

Václav, V. Spolupráce Ústavu aplikované ekologie VŠZ v Praze s rozvojovými zeměmi,

In: O lesnictve a drevárstve v rozvojových krajinách, Zborník referátov zo sympózia Zvolen 4.-6.9. 1990, str. 23-27.

Václav, V. Zkušenosti z expertízní činnosti, In: O lesnictve a drevárstve v rozvojových krajinách, Zborník referátov zo sympózia Zvolen 4.-6.9. 1990, str.133-139.

Setzer, O. Zkusenosti Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů v Brandýse nad Labem s vysíláním expertů do rozvojových zemí, In: O lesnictve a drevárstve v rozvojových krajinách, Zborník referátov zo sympózia Zvolen 4.-6.9. 1990, str. 29-48.

Kolektiv: České lesnictví ve světě, Sborník referátů ze semináře v Křtinách 30.3.2004

Videokazeta: Projekt GIS pro Kamčatku 1996-98 (čj, aj a rj verze), Hartola film

Publikace ÚHÚL (jen okrajové zmínky o projektech):

Kolektiv: Lesprojekt 2), Ministerstvo lesního a vodního hospodářství ČSR 1981, str. 16

Kolektiv autorů: Lesprojekt 2) - 50 let činnosti, účelová publikace Lesprojektu, Lesprojekt 1985

str. 34-37

Drtikol, F. Lesprojekt 2) 1935-1995, ÚHÚL 1996, str. 24-27

Další literatura:

Prof. Ing. Erich Václav, DrSc.

spoluzakladatel a dlouholetý editor cizojazyčného sborníku Silvaecultura tropica et subtropica (12 čísel 1969 – 1988, 54 autorů prací o lesnictví 24 zemí, bibliografie prací čsl. autorů 1973) – např. 2 články Setzera

Bibliografía str.151-167

Kapitola o tropickém lesnictví v celostátní učebnici Kudrna a kol.: Biosféra a lidstvo (1968)

Monografie o lesních plantážích tropické Afriky (1984)

knižní cestopisy Ve stínu Kilimandžára (1974)

Bengálské ohně (1978)

V zeleném království pěti kontinentů (1989)

Čarovný svět pěti kontinentů (1995)

ČSAV – technické zprávy v češtině (experti je tam obhajovali) http://www.lib.cas.cz



Vysvětlivky

1) Publikace se nachází v ÚZPI, Slezská 7, Praha 2

2) Lesprojekt – název ústavu v letech 1951-1956 a 1979-1989

3) UNDP – Fond spojených národů pro rozvoj (z angličtiny: United Nations Development Program)

4) PNUD – Fond spojených národů pro rozvoj (z francouzštiny)

5) Publikace se nachází v knihovně VÚLHM, Jíloviště-Strnady 136, Praha 5 – Zbraslav

6) Publikace se nachází v archivu ÚHÚL