Přehled projektů LČR v Latinské Americe

Zpracovali: Ing. Josef Cafourek, Ph.D.; Ing. Martin Smola a Ing. Josef Střítecký

Česká účast na projektu 3F FOREST FOR FUTURE

3F - FOREST FOR FUTURE je lesnický projekt v Kolumbii v provincii Córdoba, jehož cílem je zalesnění cca 15 000 ha odlesněných pozemků. Nositelem a koordinátorem projektu je soukromá společnost Grupo Kanguroid Ltd.


 
 

Lokalizace projektu

Projekt 3F je situován do departmentu Córdoba, který má rozlohu 2 507 000 ha, 28 obcí, 311 správních celků s 1 275 623 obyvateli. Přibližně 48% obyvatel žije v obcích, 52% na zbytku území. Hlavním městem departmentu je Montería. Department má cca 165 km pobřeží Karibského moře, 100 000 ha permanentních bažin a 1 220 km říčních toků. Největší je řeka Sinú, protékající stejnojmenným údolím (povodím) začínajícím na okraji národního parku Paramillo v oblasti Tierr Alta a končícím v ústí řeky v zátoce Cispata. Další významnou řekou oblasti je Río San Jorge vlévající se do řeky Río Grande de la Magdalena.

Severní část departmentu je tvořena rovinami a planinami s ročními srážkami mezi 800

a 1200 mm, což oblast zařazuje do zóny suchých tropických lesů. Jižní část departmentu je členitější, s nadmořskými výškami v rozsahu 2 až 300 metrů nad mořem a nejvyššími srážkami dosahujícími 1 890 mm za rok. Vlhké tropické lesy se nacházejí na území národního parku Paramillo, který má rozlohu cca 400 000 ha a je tvořen přírodními lesy. Průměrná roční teplota departmentu je 27°C.

Department Córdoba lze charakterizovat jako zemědělsko-průmyslovou oblast. Hlavními aktivitami jsou zde extenzivní chovy dobytka, které jsou certifikovány jako chovy bez výskytu slintavky s významným exportním potenciálem (cca 1 800 000 kusů). Další význam v oblasti má pěstování kukuřice, bavlny a čiroku, v menším měřítku se produkuje tropické ovoce jako mango a papaya.

Geneze projektu 3F

Projekt 3F-FOREST FOR FUTURE byl vybrán jako pilotní projekt pro Macroproyecto Forestal Piloto de Córdoba v rámci podpory řetězců producentů (cadenas forestales) v oblasti lesnictví a dřevozpracujícího průmyslu v působnosti Ministerstva zemědělství Kolumbie. V departmentu Córdoba bylo podle metodiky CONIF (Corporación Nacional de Investigación y Fomento Forestal – Národní sdružení pro výzkum a podporu lesnictví Kolumbie) vytipováno pět podoblastí (nucleos forestales), které mají vhodné podmínky pro rozvoj lesnictví a navazujícího řetězce producentů. Projekt vychází ze situace nízké nabídky tropických druhů dřevin způsobilých pro nábytkářský a stavební sektor jak v oblasti národní tak mezinárodní, využívá geobiocenologických a klimatických výhod oblasti (Córdoba). Hlavním cílem je zakládat plantáže původních tropických druhů dřevin i dalších introdukovaných tropických druhů.

Pro podporu pilotního projektu byly, na národní úrovni Ministerstvem zemědělství, vybrány dva vládní programy, které byly do tohoto projektu implementovány:

1. Ověření vyspělých zahraničních technologií umožňujících zakládání a pěstování lesů

Aby se ušetřil čas ve fázi vývoje technologií a eliminovali se improvizace, byla společností Biocaribe provedena analýza různých systémů lesnických technologií ve světě, které by bylo možné využít pro rozvoj očekávaných aktivit. Jako patron pro spolupráci byla vybrána Česká republika, která má v lesnictví třistaletou tradici a soubor vyspělé lesnické technologie.

2. Budování lesních školek a jejich transformace na automatizované velkoškolky umožňující masivní produkci sadebního matriálu (tzv. biofabriky)

Lesní školky jsou nejrychleji se rozvíjející článek řetězce producentů v lesním hospodářství Kolumbie. Ministerstvo zemědělství, ve spolupráci s CONIFem, vybralo v Kolumbii tři školky, které byly zahrnuty do programu transformace na tzv. biofabriky podle brazilského vzoru. Jedná se o komplex adaptací lesních školek od výběru geneticky kvalitního materiálu v regionu, zakládání klonových archivů až po automatizaci procesů ve školce.

Kromě již uvedených kolumbijských partnerů se dnes na projektu především podílí zemědělská fakulta University Córdoba, COMFORE (Cooperativa Colombiana de Mejoramiento Genético Forestal), CVS (Corporación Autónoma Regional de los Valles del Sinú y del san Jorge), URRA S.A. (společnost provozující hydroelektrárnu Urrá).

Krátká exkurze do historie české účasti na projektu 3F

Účast českých lesnických expertů na pilotním projektu 3F byla umožněna především podpisem Úmluvy o mezinárodní spolupráci v oblasti zemědělství, kterou na úrovni ministerstev zemědělství podepsala Kolumbie a Česká republika v únoru 2002. V květnu 2002 byl během mise MZLU Brno resp. ŠLP Křtiny do Kolumbie podepsán protokol o mezinárodní spolupráci na pilotním projektu Macroproyecto Forestal Piloto de Córdoba, ve kterém byly konkretizovány oblasti spolupráce zainteresovaných subjektů na vytvoření pilotního projektu a zalesnění prvních 40 ha v oblasti přehrady Urrá v departmentu Córdoba, s cílem rozšíření projektu až na výměru 2000 ha.

Od roku 1998 probíhal projekt MZe ČR podporovaný vládními prostředky na zahraniční rozvojovou pomoc a zaměřený na spolupráci se zeměmi Latinské a Střední Ameriky. Projekt „Zalesnění And pomocí obalovaných sazenic Patrik“ byl zaměřen na pěstování dřevin, jejichž potenciál je v přírodních lesích neustále redukován extenzivním hospodařením. Hlavním cílem bylo navrátit původní dřeviny do nově rekonstruovaných ekosystémů. Součástí záměru byla i pomoc místním lesníkům, kteří neustále narážejí na překážky, které nebyli dosud schopni uspokojivě vyřešit. Cílem umělé obnovy lesů je intenzivní pěstování kvality a lepší ekonomické využití dřevní suroviny a zhodnocení degradovaných pozemků. Dalším cílem bylo pozitivní ovlivňování hospodaření s vodou v regionech a zlepšení sociálních a životních podmínek obyvatel na venkově. Projekt později přešel pod koordinaci státního podniku Lesy České republiky.

V červnu 2002 byla se společností Kanguroid podepsána rámcová dohoda o spolupráci v oblasti hospodářské úpravy lesů a informačních technologií. Účastníky za českou stranu byl ÚHÚL Brandýs nad Labem a soukromé taxační kanceláře FOREST Management Service a Lesprojekt východní Čechy.

Současně byla podepsána smlouva mezi společností Kanguroid a Lesy ČR, s.p. o využití pěstební technologie Patrik pro podporu obnovy lesních porostů v rámci Pilotního projektu Tierralta (Urrá). Tato smlouva navíc umožnila sjednocení všech dosavadních aktivit do jednoho uceleného ,,balíčku“, který se dále prezentoval jako Systém Patrik, nebo technologie Patrik a umožnila financování české účasti na pilotním projektu v oblasti Tierralta z prostředků na rozvojovou pomoc prostřednictvím projektu Zalesnění And.

Práce na projektu (výběr plochy pro školku) započaly v říjnu roku 2002. V dubnu 2003 byla dokončena první část školky s produkcí 180 000 sazenic v kazetách Patrik v tříměsíčních cyklech. Ve stejném měsíci byly do Kolumbie dodány stroje vyráběné ŠLP Křtiny pro zalesňování (drtička buřeně a zalesňovací stroj). Současně s dokončením první části školky byly zahájeny práce na zalesňovacím projektu, jehož součástí bylo důkladné zmapování oblasti, studium přírodních podmínek a implementace GIS TopoL.

Vlastní zalesňování pozemků pronajatých od společnosti provozující přehradu Urra započalo v červnu 2003. Intenzivní zalesňování probíhá pouze v období dešťů (květen až listopad). Cílem pro rok 2003 bylo zalesnit cca 500 ha pozemků a zajistit produkci školky přesahující milion obalovaných sazenic ve čtyřech cyklech za rok. V roce 2004 kolumbijští partneři zalesnili cca 500 ha.

Demonstrace technologického systému zalesňování na příkladu projektu Urra v Kolumbii

Disponibilní území pro zalesňování

všeobecné informace o území (majetkové, právní, geomorfologické, klimatologické, pedologické)

zjištění a analýza limitů území

Vybudování lesní školky založené na systému Patrik

Lesní školka byla vybudována na terase řeky Sinú pod přehradou Urrá. Lokalita se nachází na okraji území určeného k zalesnění. Místo bylo vybráno také s ohledem na příznivou dopravní dostupnost s možností transportu produkovaných sazenic i do jiných částí departmentu Córdoba.

Školka je členěna na dvě základní pole, z nichž jedno je kryto síťovinou pro zajištění polostínu a je vybavené systémem závlahy. Druhá část slouží pro dopěstování sazenic a jejich adaptaci na venkovní prostředí. V návaznosti na pole je umístěn přístřešek s plničkou kazet Patrik a poloautomatizovanou linkou. Pro pěstování sadebního materiálu se používají

kazety mini, klasik. V roce 2004 bylo dobudováno druhé pole, které umožní zvýšit produkci sazenic ve školce.

V roce 2003 dosáhla produkce školky ve čtyřech cyklech cca 1 320 000 sazenic. Pro pěstování se používá jak generativní, tak vegetativní způsob.


 


 
 

Genetika

Jedním z hlavních cílů projektu 3F je vypěstování kvalitních růstově homogenních porostů vybraných dřevin nebo jejich směsí:

Cedrella odorata- Cedro- Cedar

Tabebuia rosea- Roble- white oak

Tectona grandis- Teca- Teak*

Acacia mangium- Acacia*

Gmelina arborea- Melina*

Bombacopsis quinata- Ceiba roja o tolua

* dřeviny introdukované, přizpůsobené prostředí

Pro zajištění geneticky vhodného materiálu se od roku 2003, kromě nákupu geneticky ověřeného semene, provádí vyhledávání a evidence výběrových stromů v širokém regionu (Tierralta, Planeta Rica ad.). V rámci projektu bylo založeno pět trvalých zkusných ploch jejichž cílem je jednak ověřit fenotypové vlastnosti jedinců vypěstovaných z výběrových stromů vegetativně a generativně z nakoupeného semene v prvním pokolení. Na základě výsledků budou založeny klonové archivy umožňující v dalších pokoleních masivní vegetativní množení sadebního materiálu. Kromě genetických charakteristik se na zkusných plochách ověřují přírůstové veličiny.

Zpracování mapových podkladů a vybudování GIS

v oblasti chyběly použitelné mapové podklady nebo byly nedostupné, proto bylo rozhodnuto využít analýzu družicového snímku Landsat TM,

definice souřadného systému,

zaměření souřadnic identických bodů pro přesné vlícování snímku,

předběžná klasifikace (vodní toky, viditelné komunikace, vodní plochy)

snímání souřadnic hranic vyhodnocených ploch, nezřetelných toků, cestní sítě

klasifikace stávající cestní sítě (zpevněné cesty, nezpevněné traktorové cesty, ostatní využitelné cesty)

klasifikace terénu (svahy, vodní plochy, močály, zbytky přirozených lesů, ekologicky cenná území)

data v digitální podobě

Vytvoření mapy aktuálního stavu území a charakteristiky vegetačního pokryvu

standardní stanovištní kategorie (typologie),

zpracování informační databáze – GIS TopoL,

klasifikace vegetačních společenstev a aktuálního vegetačního pokryvu území,

vylišení kostry ekologické stability území,

umístění pedologických sond a odběr vzorků pro laboratorní analýzy,

v průběhu roku 2005 proběhlo vyškolení kolumbijského technika pro práci s GIS TopoL a ve spolupráci s ostatním technickým personálem byl vytvořen základ informačního standardu projektu.

Technologická klasifikace území a projekty zalesnění jednotlivých parcel

terénní kategorie

stávající cestní síť

prostorové rozdělení území (parcela-díl-porost)

vylišení území pro použití mechanizace

Zalesňování

Vybrané přístupné terény byly zalesněny pomocí rýhového zalesňovacího stroje, který byl pro podmínky Kolumbie doplněn o předsazený nůž umožňující rozrušit tvrdý železitý horizont (v hloubce od 30 cm do 1 m). Zalesňování strojem předchází příprava plochy pomocí drtiče buřeně.


 


 
 

Integrovaná ochrana lesa

Ochrana lesů v podmínkách tropů má zásadní význam. Zatímco v našich přírodních podmínkách má např. hmyzí škůdce 2-3 pokolení za rok, v tropech může mít až devět pokolení. Také spektrum škodlivých činitelů je velice pestré. Integrovaná ochrana lesa se proto orientuje jak na fázi pěstování sazenic lesních dřevin ve školce tak na vysázené kultury. Integrovaná ochrana spočívá v komplexní znalosti ekosystémů a škodlivých činitelů, stanovení ekologicky fundované strategie ochrany a výběru odpovídajících technologických postupů. Nezbytnou součástí je vyhodnocení výsledků, které zpětnou vazbou ovlivňuje tvorbu strategie. Specifickým problémem řešeným v rámci projektu je škůdce mahagonů (Meliacea), kterým je motýl Hypsipyla grandela, který téměř ze 100% likviduje umělé výsadby mahagonů (v našem případě Tabebuia rosea, Cedrella odorata).


 
Hospodářský plán (Plan de manejo) – GIS TopoL
Na konec roku 2005 se připravuje návrh struktury hospodářského plánu, který bude vycházet z následujících inventarizací:
vstupní inventarizace (inventario prendimiento)
průběžná inventarizace (inventario preoperativo)
předmýtní inventarizace (inventario precosecha)

Dokončení ověřovací fáze pilotního projektu

Finanční garanci nad dokončením ověřovací fáze pilotního projektu v roce 2005 na sebe vzal podnik Lesy ČR, s cílem hledat další možnosti financování české účasti na projektu 3F.