Geneze almanachu


Obsah

Dopis - nabídka rukopisu

Dopis - oslovení expertů

Příloha - dotazník

Fotografie

Dopis - nabídka rukopisu

Věc:

a) Elektronická publikace „Přínos českých lesníků v poznání a rozvoji světového tropického a subtropického lesnictví“.

b) Zřízení archivu expertů – dokumentačního střediska českých lesnických expertů.

Vážený pane, vážená paní,

s odvoláním na Váš dopis ze dne 29. 11. 2004 o přípravě elektronické publikace o činnosti českých lesnických expertů v tropickém a subtropickém lesnictví si dovolujeme Vás informovat, že práce na knize značně pokročily, díky Vaší spolupráci a zaslaným podkladům, za které srdečně děkujeme.

Rukopis má již mnoho stran, barevných a černobílých obrázků. Týká se cca osmdesáti našich expertů, které se nám podařilo v nějaké formě podchytit. Děláme vše potřebné, abychom toto záslužné kompendium dokončili co nejdříve. Už dnes můžeme říci – nad ještě nedokončeným dílem – že vzniká unikátní multimediální publikace, která písmem i obrazem a bohatou bibliografií publikací zachytí pozoruhodné cesty našich expertů v tropickém lesnictví.

Došlo také v významnému posunu ve vydavateli publikace, neboť se podařilo získat jako spoluvydavatele i Fakultu lesnickou a environmentální ČZU v Praze, fakultu, která v minulosti vyškolila mnoho našich úspěšných expertů a sama vyslala řadu svých pracovníků do světa tropického lesnictví.

V souvislosti s vydáním naší publikace podal náš přední expert Ing. Petr Benda, CSc. (10 let expertem v tropech, z toho 8 let ve FAO OSN) návrh na vybudování archivu – střediska českých lesnických expertů, který by shromáždil jejich různé dokumenty pro potřebu budoucích českých lesnických expertů. Vzniklý archiv by mohl být výborným studijním centrem pro výchovu a přípravu nových českých expertů, jakož i pro obchodní činnost České republiky. Archiv by bylo nejlépe založit při fakultě lesnické a environmentální ČZU v Praze.

Ing. Petr Benda, CSc. doporučil, aby zdroji budoucího archivu (centra, knihovny) byly mj. zprávy a dokumenty našich expertů, jejich publikace i nepublikované rukopisy, materiály z knihoven expertů i stážistů, mapy, fotografie, vzorky semen, plodů, dřev i herbáře a jakékoliv jiné dokumenty. Expert by tyto materiály mohli věnovat, nebo zapůjčit, či alespoň sdělit detaily o tom, kde se nacházejí.

Na závěr svého návrhu připojil Ing. Petr Benda, CSc. i možnost vypsání určitých témat pro diplomové práce studentů.

Editor rukopisu Erich Václav projednal tyto návrhy s děkanem fakulty lesnické a environmentální ČZU v Praze prof. Ing. Vilémem Podrázským, CSc. a výsledkem jednání byla plná podpora vedení fakulty. Archiv českých lesnických expertů bude zřízen při nově budovaném fakultním lesnickém muzeu na zámku v Kostelci nad Černými lesy.

Proto si Vás dovolujeme oslovit se žádostí, abyste nám pomohli vybudovat archiv expertů poskytnutím svých materiálů, z nichž část bude sloužit i jako výstavní materiály muzea.

Dovolujeme si požádat také i rodiny těch expertů, kteří už bohužel nejsou mezi námi o poskytnutí materiálů z jejich pozůstalostí, nebo alespoň o osobní sdělení, kde se tyto materiály nacházejí.

Veškeré Vaše příspěvky adresujte prosím na tuto kontaktní adresu (nebo v případě potřeby kontaktujte):

          Paní Marie Kadlecová

          vedoucí knihovny

          Fakulta lesnická a environmentální ČZU

          Náměstí Smiřických 18

          281 63 Kostelec nad Černými lesy

          tel.: 321 697 308

          E-mail: Kadlecova@kostelec.CZU.CZ

 

Vaše příspěvky pro archiv expertů se dají poslat poštou i doručit osobně, případně alespoň zapůjčit či podat informaci, kde se v současné době nacházejí.

Tento dopis je zasílán cca 40-45 osobám – žijícím expertům či jejich rodinám, které nám už dříve poskytly cenné materiály.

Věříme, že náš úvodní dopis na vybudování archivu českých lesnických expertů dojde k Vašemu plnému pochopení a tak již předem děkujeme za Vaši pomoc při vytvoření cenného zdroje informací pro naše současné a budoucí experty.

Těšíme se na další spolupráci s Vámi.

S pozdravem

 

          Prof. Ing. Erich Václav, DrSc. Ing. Richard Slabý

          editor vedoucí OVV a P

           ÚHÚL

 

  Dopis - oslovení expertů:

Publikace „Přínos českých lesníků v poznání a rozvoji světového tropického a subtropického lesnictví“

Vážený pane inženýre,

dovoluji si Vás informovat o připravované spolupráci mezi Prof. Ing. Erich Václav, Dr.Sc. a Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem. Společně připravujeme vydání publikace o pronikání a úspěších českého lesnictví ve světě s pracovním názvem „Přínos českých lesníků v poznání a rozvoji světového tropického a subtropického lesnictví“. V knize budou zachyceny první aktivní práce na přípravě českých expertů z konce padesátých let, a také celá šedesátá, sedmdesátá, osmdesátá a devadesátá léta minulého století a první aktivity našich expertů na zahraničních projektech v 21. století. Termín vydání publikace předpokládáme ve druhé polovině r. 2005 na multimediálním CD vloženém do brožury, která bude obsahovat stručný výtah textu.

Jednotlivým českým expertům v zahraničí bude věnována kapitola II. publikace, přibližně v této struktuře:

II. Čeští lesničtí experti ve světě 1950 – 2004

Tato velká kapitola bude obsahovat přehled a výsledky činností všech českých lesnických expertů (příp. i dřevařských – alespoň některých). Bude členěna podle jednotlivých decenií počínaje padesátými lety a konče experty 21. století.

1. Přehled expertů v období: 1950 – 1960

1961 – 1970

1971 – 1980

1981 – 1990

1990 – 2000

2001 – 2004

2. Bibliografie publikací expertů

a) výtah z bibliografie: E. Václav 1973

b) další seznamy jednotlivých expertů z let 1973 – 2004 plus zpracování 12 čísel Silvaecultura tropica et subtropica

c) další seznamy expertů, neuvedených ad a)

Jménem zpracovatelů této rozsáhlé publikace si Vás jako jednoho z expertů činného v minulosti na zahraničních projektech dovoluji požádat o Váš příspěvek do této knihy formou přiloženého dotazníku nebo písemného vyjádření dle osnovy (viz výše) nebo stručnou zprávy o Vaší činnosti během projektu v rozvojové zemi (zemích).

V publikaci bude zachycena činnost všech expertů, i těch kteří v přiloženém seznamu jmen chybí nebo již nejsou mezi námi. Jsou vítány jakékoliv informace o jejich činnosti v zahraničí, např. vzpomínkou jejich spolupracovníků nebo jakýkoliv kontakt (adresa), i na jejich přátele, příbuzné.

Přiložený dotazník, prosím, odešlete do 30.4.2005. Pokud máte k dispozici některé obrazové materiály (fotografie, mapy), dovolujeme si Vás tímto požádat o jejich zapůjčení a svolení k jejich zveřejnění. Všechny zapůjčené materiály Vám v pořádku vrátíme.

V případě potřeby prosím kontaktuje slečnu Ivanu Kolínskou (tel: 322 319 865, e-mail: kolinska.ivana@uhul.cz ).

Děkuji Vám předem za Vámi poskytnuté informace a materiály.

Těším se na spolupráci s Vámi.

Za skupinu editorů s pozdravem

          Ing. Patrik Pacourek

          vedoucí oddělení vnějších vztahů ÚHÚL



Příloha: Dotazník

 

Fotografie:

Obr. 1. Práce na almanachu 2006 (zleva: O. Setzer, J. Jeník, E. Václav a L. Prylová), foto: R. Slabý

Obr. 2. Práce na almanachu 2006 (zleva: O. Setzer, J. Jeník, E. Václav a L. Prylová), foto: R. Slabý

Obr. 3. Prof. Václav, foto: R. Slabý