Další medailonky - Ing. et prom. biol. Věroslav Samek, CSc.

Narodil se 23. dubna 1925 ve Starých Těchanovicích na Opavsku. Během válečných let byl totálně nasazen do ostravských dolů a jako dělník na pile.

Od roku 1945 studoval na Vysoké škole zemědělského a lesního inženýrství ČVUT v Praze a souběžně i na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Po ukončení studia lesního inženýrství v roce 1949 nastoupil do Výzkumného ústavu lesního hospodářství jako vědecký pracovník a pozdější vedoucí oddělení biologie lesních dřevin.

V roce 1958 obhájil kandidátskou disertační práci a získal hodnost kandidáta biologických věd.

Speciální kvalifikaci získal v prvním běhu postgraduálního studia světového zemědělství a lesnictví v Československu v letech 1961-1963. Získaných zkušeností plně využil během své expertízy na Kubě v letech 1965-1968, kdy byl poradcem vlády pro lesnictví, a také při svých dalších cestách a pobytech po světě.

V roce 1981 přešel do Botanického ústavu ČSAV v Průhonicích, kde mohl i více zúročit nové ekologické principy při studiu specifických otázek životního prostředí a ochrany přírody.

Byl bohatě publikačně činný. Jen do roku 1986 se podařilo zaregistrovat přes 230 prací, publikovaných v Československu. K tomu nutno přičíst i desítky prací, publikovaných v zahraničí. Výčet jeho prací, věnovaných tropickému lesnictví, překročil padesátku a je uveřejněn v příloze.

Specifickou kapitolu v jeho životě a práci představuje pobyt a práce v Latinské Americe. Jeho činnost v této oblasti, zvláště na Kubě, byla velmi mnohostranná a plodná. Jeho dlouholetá práce přinesla nové, vědecké formy řízení lesního hospodářství ve Střední Americe. Jako pracovník lesnického výzkumu a zakladatel lesnického školství na Kubě se zabýval výzkumem tamních borových a listnatých lesů, výzkumem některých endemických rostlin a rostlinných společenstev. Výsledky práce shrnul v řadě publikací, k nimž patří mj. monografie o borových lesích na Kubě, dále učebnice pěstování lesů a učebnice geobotaniky pro vysoké školy. Tyto práce, dosud vysoce hodnocené a používané v Latinské Americe, napsal sám ve španělském jazyce.

Zvláště jeho monografie o kubánských borovicích dosáhla velkého ohlasu ve světě. Byl též spoluautorem rozsáhlé publikace K. Kudrna a kol.: Biosféra a lidstvo, kterou vydala Academia jako federální učebnici v roce 1988.

Na závěr životopisu Ing. et prom. biol. Věroslava Samka, CSc., bych chtěl uvést pár osobních vzpomínek na svého přítele. Měli jsme – nezávisle na sobě – i společné válečné osudy: oba jsme byli totálně nasazeni v ostravsko – karvinských dolech a oba pracovali jako dělníci na pile. Oba jsme vystudovali tutéž lesnickou fakultu a pomyslně jsme se míjeli v roce 1949 ve dveřích fakulty, Věrek odcházel, já přicházel. Společně jsme navštěvovali první postgraduální studium tropického lesnictví a už tehdy mi Věrek velmi pomohl předáním potřebné a početné literatury o tropických lesích Jižní Ameriky, neboť jsem zpracovával závěrečné rukopisy o lesnictví Argentiny, Chile a Uruguaye.

Společně jsme pobývali i pár let na lesnické fakultě, kde pracovalo přechodně několik zaměstnanců VÚLH. Také označení našich prvních vědeckých hodností je shodné – oba jsme se stali kandidáty biologických věd v roce 1957 a 1958.

A konečně ve stejném roce 1965 jsme vyrazili do světa – už po dvou letech po absolvování postgraduálního studia: Věrek na Kubu, já do Tanzanie ve východní Africe.

A aby toho společného nebylo málo, byli jsme jedinými lesníky, kteří byli spoluautory výjimečného kompendia o biosféře a lidstvu: Věrek psal o příčinách redukce rostlinných společenstev v klimaxových biogeocenózách a ekologických soustavách biosféry, já o našem i tropickém lese na naší planetě.

Věroslav Samek byl velký lesník i reprezentant Československa. Zemřel předčasně 29. května 1991 během příprav tvorby nového lesního zákona. Pracoval do posledního dechu – zemřel vlastně při práci.

S použitím životopisu V. Samka, který napsal jeho dlouholetý kolega Ing. Jiří Šindelář, CSc., připravil E. Václav