Další medailonky - Ing. Vladimír Novák, CSc. |
![]() |
![]() |
![]() |
Už v kapitole o obnoveném vstupu Československa do FAO OSN v roce 1969 byla vysoce hodnocena činnost tohoto mimořádného experta pro lesnickou a dřevařskou problematiku v rozvojových zemích. Tento bohatě lingvisticky vybavený odborník byl u všeho podstatného, co se u nás událo. Ať už ve své činnosti na ministerstvu, či dřevařských institucí, jako přednášející v postgraduálním studiu, autor významných studií a publikací nebo i expert v terénu západní a východní Afriky i Asie. To vše byl Vláďa Novák, to vše stihl za svého předčasně ukončeného života.
Narodil se 27. 6. 1924. Po vystudování VŠE v Praze 1945-49 absolvoval VŠLD v Zvolenu 1956-60 a tamtéž v letech 1967-71 získal i hodnost CSc. V letech 1954-71 pracoval na ministerstvu průmyslu a koncem šedesátých let se velmi angažoval při vstupu Československa do FAO OSN. Poté pracoval v letech 1971-83 na klíčových dřevařských institucích: Dřevoprojektu, GŘ dřevařského průmyslu a Uniprojektu.
Měl jsem tu čest dlouhodobě s ním spolupracovat, ať už při jeho vyučování v postgraduálním studiu, nebo při vydávání jeho publikací, při dvou cestách do západní Afriky, a hlavně při přípravě vstupu naší republiky do FAO OSN.
Dvě cesty V. Nováka do zemí západní Afriky – Senegal, Sierra Leone, Guinea, Libérie a Pobřeží slonoviny (leden – únor a listopad-prosinec 1974), kde jsem u toho asistoval, plně prokázaly jeho schopnosti českého experta. Při prvé cestě to byla užitečná spolupráce s Centre Technique Forestiére Tropical v Pobřeží slonoviny a s francouzskou dřevařskou společností IFA, při druhé pak práce na získání těžební koncese v Libérii.
I další mise V. Nováka v Angole (1980), Kambodži (1983) a expertíza v Mozambiku (1983-84) byly úspěšné. Byl jsem rád, že jsem se s ním setkal ve Vietnamu na jeho cestě do Kambodže, bohužel naposledy, a byl jsem velmi smutný z toho, že při své expertíze v Mozambiku tragicky zahynul 6. 5. 1984. Tam všude v Africe i Asii byl vždy vůdčí osobností.
V. Novák byl navíc schopen transformovat své bohaté znalosti a zkušenosti do své bohaté publikační činnosti. Ta kulminovala v roce 1971, kdy vyšly jeho tři klíčové publikace. Jednak jeho disertační práce: Optimální plánování prvostupňového zpracování dřeva, dále pak rozsáhlá studie o 380 stranách: Rozvojové země ve světové produkci dřeva (VVÚD Praha, spoluautoři M. Koukal a J. Bím) a studie: Rozbor možností výstavby závodů, výrobní kooperace a poskytování konzultantských služeb v rozvojových zemích (Dřevoprojekt, 128 stran, spoluautoři J. Bím, E. Václav, B. Trač a J. Čížek). Rok poté vyšla i jeho studie pro ministerstvo průmyslu (1972): Předpoklady pro projektování, výstavbu a jiné formy integrované činnosti RVHP v oblasti tropického dříví (spoluautoři E. Václav, J. Skoupý, J. Skoblík a V. Samek).
Co řekli o V. Novákovi i jiní experti? Angolský expert J. Ostrovský napsal: „Koncem ledna 1980 přijel do Luandy Ing. V. Novák, CSc., velmi zkušený „Afričan“ na zpracování dřeva. Také díky jemu jsme dali dohromady zprávu o stavu lesnictví a dřevařského průmyslu v Angole, dále ještě rozšířili o pomoc v lesnickém školství a výzkumu.“
Velmi uznale se o V. Novákovi vyjadřoval i Z. Malkovský za jeho činnost v Mozambiku, nebo M. Kraus a H. Hladík za činnost při jejich misi v Kambodži.
Poslední slova přenechejme jeho dlouholetému spolupracovníkovi a příteli V. Kotkovi: „Můj přítel a kolega Vladimír Novák udělal mnoho pro rozvoj mezinárodní spolupráce nejen pro FAO, ale i pro propagaci československých dřevařských věd. Organizoval řadu mezinárodních odborných dřevařských symposií, např. Tatranská Lomnica, Smolenica, Praha. Byl členem řady dřevařských odborných společností a byl autorem pojednání v odborném dřevařském tisku. Bohužel se nedočkal výsledků své bohaté odborné činnosti v dřevařském odvětví a tragicky zahynul, při své expertní misi v Mozambiku.“
Vladimír Novák byl jedním z vynikajících expertů, kteří nám dnes velice chybějí…