Medailonky z almanachu - Prof. Ing. Jiří Skoupý, DrSc.

Narodil se 24. 1. 1932 v Horní Lhotě na Blansku. Prošel pětiletou lesnickou praxí od dělníka po mistra výcviku. Po maturitě v roce 1953 nastoupil vojenskou službu, po ní pak na lesnickou fakultu ČVUT v Praze (1955), kterou dokončil v roce 1960.

Poté nastoupil na této fakultě jako asistent na katedře pěstování lesů. Na fakultě i na následovném Vědeckém lesnickém ústavu (od 1964) a Ústavu aplikované ekologie a ekotechniky (od 1982) zůstal věren až do své smrti 6. 10. 1996.

V letech 1961-1963 absolvoval první postgraduální kurs tropického a subtropického lesnictví v Československu a v roce 1964-1965 obhájením disertační práce získal vědeckou hodnost kandidáta věd pro pěstování lesů.

Poté pracoval v Kanadě (10. 9. 1967 – 23. 12. 1969) ve výzkumu a pedagogické práci na univerzitách ve Frederictonu, Torontu a Vancouveru; podnikl stáže v Harvardu i Oxfordu.

V roce 1970 pracoval v týmu, který připravil vítězný projekt FAO UN na vybudování výzkumného ústavu lesního hospodářství v Chittagongu v tehdejším Východním Pákistánu. Tam nastoupil v září jako expert v pěstování lesů a budoval výzkumný ústav i výzkumné stanice, školil jeho pracovníky a pomáhal zakládat i lesnickou fakultu. Přežil tam i cyklón století.

V důsledku občanské války byl projekt FAO v dubnu 1971 přerušen a J. Skoupý evakuován. Do Prahy se vrátil v květnu 1971. Z pověření FAO UN navštívil nově vzniklý stát Bangladéš (a též Indii) ještě krátce v roce 1972 a 1973, aby projekt definitivně uzavřel.

V roce 1971 obhájil habilitační práci a v roce 1973 byl jmenován docentem pěstování lesů.

V roce 1977 z pověření FAO UN působil v Iránu, kde vypracoval celostátní plán rozvoje školství a přírodního bohatství Iránu do roku 2000.

Poté pracoval na své doktorské disertační práci, kterou obhájil na lesotechnické akademii v Leningradě v roce 1981 a získal vědeckou hodnost DrSc.

V roce 1982 se významně podílel na přípravě a realizaci mezinárodního kurzu UNESCO o výchově k péči o životní prostředí v Kostelci n. Č. l., kterého se zúčastnili delegáti třinácti rozvojových zemí.

V roce 1983 byl jmenován profesorem pěstování lesů.

Hned v následujícím roce 1984 – po vyhraném konkurzu – nastoupil jako první Čechoslovák vůbec v ústředí UNEP (United Nations Environmental Programme) v Nairobi, Keňa.

Pracoval na úseku environmentálního managementu se zvláštním zřetelem na půdní degradaci. Koncem období zastupoval i ředitele oddělení. Podílel se na řešení globálních problémů životního prostředí, spolupodílel se na vypracovávání globálních konvencí, spolupracoval s agenciemi OSN (FAO, UNESCO) s cílem katalyzovat, koordinovat a organizovat mezinárodní spolupráci, vypracovával projekty v Africe, Asii a Latinské Americe, zastupoval UNEP na některých mezinárodních konferencích, řídil sekretariát komise pro Afriku, zodpovídal za transkontinentální zelený pás v severní Africe (North African Green Belt), společně s FAO zodpovídal za zakládání regionálních projektů pro zalesňování, posuzoval materiály týkající se životního prostředí, připravoval podklady pro ředitele UNEP, aj.

Po návratu z osmileté činnosti v UNEPu dne 1. listopadu 1992 nastoupil na lesnickou fakultu VŠZ – katedru zakládání a pěstování lesů. Dne 6. 10. 1996 zemřel.

V létech 1962 až 1996 publikoval asi 200 vědeckých, odborných a populárně odborných prací. Vypracoval a obhájil též 10 závěrečných zpráv výzkumu, podílel se na vypracování vysokoškolských učebních textů. Značná část publikací se týkala prací z oboru tropického a subtropického lesnictví.

V posledních deseti letech jeho života se jednalo zejména o práce, týkající se globálních problémů životního prostředí a jejich řešení, degradaci půdy a ekosystémů včetně řady intgrárních projektů z různých oblastí Asie, Afriky a Latinské Ameriky.

Nelze jinak, než na závěr životopisu prof. Jiřího Skoupého připsat několik osobních poznatků z naší dlouholeté spolupráce na našem pracovišti – trvala po třicet let (1955-1984). Byli jsme nejen kolegy ve stejném oboru, na stejné fakultě či ústavu, ale i kolegy na projektu FAO UN v Bangladéši. Z této doby také pochází mnoho našich společných publikací. Patnáct let jsme také společně připravovali prvních deset čísel cizojazyčného sborníku Silvaecultura tropica et subtropica. Oba jsme souběžně pracovali na přípravě Světového lesnického kongresu v Mexiku 1985: prof. Skoupý za UNEP na satelitním kongresu o desertifikaci, já za FAO UN na přípravě Akčního plánu tropického lesnictví. A právě v Mexiku jsem slyšel ty nejlepší reference o výborné a neúnavné činnosti prof. Skoupého z úst ředitele UNEPu.

Prof. Ing. Jiří Skoupý, DrSc. byl velkým lesníkem a udělal mnoho věcí pro dobré renomé českého lesnictví ve světě.

Byl velkým lesníkem nejen svou obří postavou moravského chasníka. Odešel náhle. Dílo zůstalo…